Trump chce uznat anexi Krymu

Trump chce uznat anexi Krymu

Podle Donalda Trumpa by USA měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a k silnější spolupráci v boji proti teroristům z organizace Islámský stát.

Nemyslím si, že by v tuto chvíli bylo nutné, aby USA nějak Rusku nadbíhaly. Uznání anexe Krymu by vyznělo jako krok bezbřehé loajality k Putinovi, vyznělo by to velmi úlisně, až "hujerovsky".

Mám samozřejmě pocit, že s anexí Krymu nepůjde již nic udělat. Jestli v něčem s Putinem souhlasím, tak v tom, že předání Krymu Ukrajině za panování Nikity Chruščova nebylo šťastným krokem. Většina obyvatel je ruská a tehdejší postoupení Krymu Ukrajině bylo v zásadě nedomyšleným a národnostně násilným krokem. Jenže tehdy nikdo neprotestoval, protože šlo ještě o "Sajuz něrušímych respúblik svabódnych....". Že jde o vachrlatý "Sajuz", kde jsou republiky svébytné a kdykoli v budoucnu osamostatnitelné, se ukázalo při rozpadu SSSR. Otevřely se staré rány - jednou z nich byl Krym.

Současná anexe Krymu byla provedena humpolácky a nediplomaticky, jak to ostatně jedině Rusové umějí. Byly i jiné, diplomatičtější možnosti, ale nebyly využity. Referendum, které následovalo po anexi, jí mělo předcházet. Ukázalo se totiž, že pro návrat Krymu k Rusku nehlasovali jen etničtí Rusové na Krymu, ale také velká část krymských Ukrajinců a zbytky krymských Tatarů. Jak říkám, krok je to patrně nevratný, to by ale v této stále zjitřené době nemělo vést žádné světové mocnosti k tomu, aby přispěchávaly s uznáními, chválami či obdivy. Rusko se jistě obejde i bez tohoto patolízalství.

Ale nemohu smlčet, že u Trumpa mne tento postoj překvapil. Bude-li dělat v případě svého zvolení takovéto kroky, pak z něj bude jen trochu uřvanější a pravicovější Obama.

zdroj informace o postoji Donalda Trumpa k anexi Krymu: http://zpravy.idnes.cz/trump-o-anexi-krymu-04a-/zahranicni.aspx?c=A160801_061717_zahranicni_neh