Rozhovor s Danielem Hermanem

Rozhovor s Danielem Hermanem

V pondělí 1.8. proběhl na ČT24 rozhovor s Danielem Hermanem, naším současným ministrem kultury. Hovořilo se o postoji církve k islámu i o restitucích. V zásadě s Danem Hermanem souhlasím.

Pokud jde o názorové rozdíly v katolické církvi (Halík na jedné straně, Duka a Badal na straně druhé), tak souhlasím s Hermanem, že tyto názory jsou více lidské, než duchovní. Netýkají se věrouky, a proto má na ně právo každý na obou stranách sporu. Domnívám se, že Halík má v něčem pravdu a v něčem ne, on je velmi svérázný a někdy až nerealistický. Dominik Duka byl vždy velkým realistou, patří mezi "racionální" duchovní. Nevznáší se 10 metrů nad zemí a planě neteoretizuje, takže v tomto případě je mi jeho názor o něco bližší. Dan Herman má blízký vztah k Tomáši Halíkovi, takže stojí spíše na jeho straně. Ale jak říkám, jde o lidské, individuální názory, nikoli o doktrínu katolické církve.

Jinak se mi rozhovor docela líbil, i když se Dan Herman mistrně vyhnul otázce 44 korun za metr čtvereční zemědělské půdy v rámci náhrad církvím. Vyšší výpočet (oproti běžným 14 Kč/m2 zemědělské půdy) nebyl do zákona vtlačen nějak podvodně, jak to vidí pan ministr Babiš, ale je vyšší proto, že se tato náprava křivdy minulosti vleče již 25 let a navýšení je náhradou za újmy církví kvůli tomuto latentnímu období nespravedlnosti.

Například Židovské obce v ČR si musely půjčit na opravy mnoha cenného majetku, který je i zlatým fondem kulturního dědictví naší země, zůstává zde, opravený, sloužící všem, není nikam vyvezen. Nyní musejí splácet úroky, a to jen kvůli nespravedlivým restitucím v již svobodné době, kdy majetek církví nebyl státem ochráněn a byznysmeni si na něj mohly dělat podnikatelské projekty a neoprávněně ho získat. Za tyto újmy je ta cena za metr čtvereční vyšší. Nejde o koupi, jde o nápravu křivdy - a to měl Dan Herman říci. Myslím, že se té odpovědi vyhnul zcela zbytečně. To je má jediná připomínka k jeho rozhovoru pro ČT 24.

odkaz na rozhovor s Danielem Hermanem:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/216411058040801/

 

snímek:

Autor: NoJin – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50290545