Nezdařený puč v Turecku

Nezdařený puč v Turecku

Tureckou armádu nejspíše čekají velké čistky, což situaci zhorší, protože proislamisticky založená vláda prezidenta Erdogana bude prosazovat a jmenovat stejně založenou generalitu.

Armáda v Turecku byla dosud skutečně sekulární. Představovala instituci udržující demokracii proti autokratičnosti a islamizaci země. Z dlouhodobého sledování situace v Turecku a také z mé mnohaleté spolupráce s tureckou armádou a její generalitou vím, že armádu vedli seriozní a protiislamisticky založení lidé, velmi umírnění muslimové. Armáda ihned po začátku puče vydala prohlášení směrem k EU, USA, Izraeli a NATO, že se žádné závazky Turecka tímto nezmění, ba právě naopak. Puč byl asi připravován již dlouho a nešlo jistě uvažovat o nějaké "hrstce" vojáků, o jaké mluvil Erdogan. Účastníků bylo jistě více, než je dnes v tuto chvíli zatčeno. Samozřejmě lze počítat pouze důstojníky, s prostým mužstvem se v takovou chvíli jedná shovívavěji.

Erdogan začal patrně armádě přerůstat přes hlavu, neboť se snažil prosazovat stále silněji prvky autokratického režimu, v podstatě v rozporu od poválečného směřování země. Jednou z možných variant bylo zopakování scénáře z Egypta, kde rovněž armáda provedla převrat pod velením generála Sísího a tím se značně oslabil vliv Muslimského bratrstva, řádně zvoleného, ovšem extrémně nebezpečného. Do značné míry se v Egyptě udržel jakýs takýs demokratický režim se zachováním všech mezinárodních závazků včetně diplomatických styků s USA a Izraelem. Erdogan však měl tendence tyto diplomatické závazky z Turecka setřást. Jistě, je to zvolený prezident a bylo třeba s ním jednat, ale jak jsem před nedávnem řekl - armáda se bude snažit nedopustit islamizaci země na tvrdé bázi a bude bojovat za sekularismus země.

Armáda uspořádala v Turecku od roku 1960 již tři převraty, vždy úspěšné. Dalo se předpokládat, že nyní použije podobný scénář, bohužel nestalo se tak. Jde samozřejmě ve svém celku o obrovskou sílu - turecká armáda je po armádě Spojených států v NATO druhou největší a nejvyzbrojenější, tentokrát však nebyla jednotná a to asi měli pučisté dopředu vědět. No, pro Turecko nic výhledově světlého.


Naneštěstí Turecko potřebujeme, to nemůže žádný Evropan bagatelizovat.