Nemocnicím chybí personál

Nemocnicím chybí personál

Před několika dny se v tisku objevily články s titulky typu "Nemocnicím chybí personál, budou omezovat péči".

Před několika dny se v tisku objevily články s titulky typu "Nemocnicím chybí personál, budou omezovat péči". V problematice jde v zásadě stále o jednu a tutéž věc a tou je nízké ohodnocení lékařů a sester v ČR. Neustále se nakupují drahé a často zbytečné přístroje, abychom drželi krok se západní Evropou, které pak ale nemá kdo obsluhovat a kdo s nimi pracovat.

Lékaři a sestry jsou již unaveni z dlouhodobého platového deficitu. Takto jsou rozhořčeni i např. učitelé, ale zdravotníci mají tu výhodu, že mohou za několikanásobný plat okamžitě pracovat kousek za hranicemi, což učitelé nemohou. A tak holt se to projevuje. Příznačné je, že právě největší problémy jsou v západní a jižní části ČR, kde je to do Německa či Rakouska co by kamenem dohodil.

Pokud se na platy ve státních či potažmo krajských a městských zdravotnických zařízeních (což jde v důsledku stále z "jedné kapsy") nepřidá - a fakt v ČR máme rozpočtovou podporu k těmto účelům jednu z nejnižších v Evropě - problém bude eskalovat a nedivím se tomu. Kvalifikace našich lékařů a sester je stejná, někdy i vyšší, než v cílových zemích, kde pak pracují, takže co jim vyčítat?

I sebelépe vybavená nemocnice se bez živé síly neobejde a finanční injekce do vybavení pak vyznívají naprázdno. Příklad - Rokycanská nemocnice. Koupilo se tam drahé CT poslední generace, ale má to dva háčky - vyžaduje to vysoce kvalifikované rentgenology a laboranty, ti ovšem za to nízké ohodnocení do periferie pracovat nepůjdou a zůstanou na klinikách (zde totiž nestačí pouze vzdělání ze studií, ale dlouhodobá klinická praxe). Druhým následným "háčkem" je to, že i kdyby cétéčko někdo nakrásně obsluhoval, jde pouze o vysoce výtěžnou diagnostickou metodu a po ní musí následovat stejně vysoce kvalifikovaná terapie v místě - a ta není pro nedostatek zdravotnického personálu v místě možná, takže by i kvalifikovaní rentgenoví specialisté na CT mašině dělali něco, co ve výsledku bude k ničemu, anžto se vyšetřený pacient k další terapii musí stejně přesunout do Plzně. Tím nám vzniká absurdní situace - řešení je pouze a jedině ve změně ohodnocení vysoce kvalifikovaných lidských sil, nic jiného v tom není.