Lékaři bez hranic odmítli peníze EU

Lékaři bez hranic odmítli peníze EU

Lékaři bez hranic odmítli peníze EU, a to kvůli dohodě s Tureckem o uprchlících. Je jejich postoj správný?

Včera vyšel v Lidových novinách článek o odmítnuté podpoře ze strany Evropské unie.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) je poněkud krajně levicovým uskupením, já je moc nemusím. Sami nemají prostředky na svoji činnost a musejí být dotováni. To, co v zahraničí vykonávají, je pouze základní medicínskou, řekněme ošetřovatelskou činností.

Když jsme někde byli na misi s NATO, neustále se na nás z MSF obraceli, že to či ono nezvládnou a musíme to převzít my. Nic proti tomu, nemají na to prostředky, ani vybavení a snaží se. Ale velmi se mne dotýká, když si diktují podmínky. Jim v žádném, opakuji V ŽÁDNÉM případě nepřísluší zaujímat politická stanoviska k jakýmkoli mezinárodním dohodám. Deklarují se jako naprosto nepolitická organizace, tudíž nechť konají v podmínkách, jaké jsou dány. Pokud nepřijmou dotace, je to jejich věc, ale politický nátlak na jakékoli možné mezistátní dohody z jejich strany považuji za porušení stanov a podstaty existence MSF.

Dohody s Tureckem jsou nutné a žádná, ani zdravotnická, sociální či jiná nezávislá organizace si nemůže vynucovat jiné postoje. Pro orgány států, které uzavírají dohody, je podstatné, že je volil jejich lid, jejich politické strany, podporují je jejich státní instituce. Nevšiml jsem si, že by někdo volil MSF. Tak to ve světě politiky chodí a přes to vlak nejede.

Ať to tudíž neberou a B-h jim buď milostiv. Ustupovat jakékoli nátlakové organizaci, třebaže s dobrými úmysly, je začátek konce mezinárodní politiky.

Omlouvám se za tvrdost, ale tady jsem nesmlouvavý.